Zobacz warsztat

Czy doświadczenia psychodeliczne trzeba integrować?

29 maja 2024

A czy wyjście za mąż trzeba integrować?

Czy śmierć bliskiej osoby trzeba integrować?

Czy pobyt na urlopie trzeba integrować? 

 

Można powiedzieć, że wszystkie doświadczenia, jakie mamy, integrujemy z naszym dotychczasowym życiem. Wplatamy je w naszą historię i obraz siebie. Podobnie jest z doświadczeniami psychodelicznymi.  Jednak są one specyficzne o tyle, że często są intensywne i niezrozumiałe w pierwszym wrażeniu.

 

Jak integrować doświadczenia psychodeliczne?

 

Często ta integracja może zachodzić samoistnie. Z czasem organizm, z psychiką włącznie, opracowuje to doświadczenie i wraca do normy (lub raczej jakiejś nowej normy - każde doświadczenie nieco nas zmienia).

 

Możemy też samodzielnie postanowić włożyć pewien celowy wysiłek w zrozumienie, wyciągnięcie pewnych korzyści z doświadczenia psychodelicznego. Korzystając z własnych zasobów, zapewniając sobie przestrzeń i czas oraz wsparcie innych osób, jesteśmy w stanie przetrawić i przyswoić nowe doświadczenia.

Przykładowo, rozmowa pomaga przełożyć doświadczenie na symboliczny ze swej natury język - ma to dużą wartość przy opracowaniu doświadczeń. Opowiedzenie o nim innym i/lub choćby spisanie tzw. ‘trip raportu’ może również mieć dużą wartość.  Dla wielu osób pomocny jest jakiś rodzaj aktu twórczego - rysunek, kolaż - opracowanie doświadczenia symbolicznie, ale w formie niewerbalnej. To wszystko może też być połączone z aktywnością nastawioną na wprowadzenie pewnych zmian w życiu. 

 

Doświadczenie psychodeliczne często daje iskrę, a od nas zależy, czy damy jej zgasnąć, czy rozniecimy płomień. Często wymaga to pewnego wysiłku, znaczące zmiany rzadko wydarzają się same.

 

Czy do integracji potrzebny jest specjalista?

 

Czasem możemy mieć chęć lub potrzebować skorzystać z pomocy specjalisty. Pytanie jakiego? Psychologa, psychoterapeuty, psychiatry, czy osoby bez takiego wykształcenia, ale doświadczonej w stosowaniu psychodelików? Czy chcielibyśmy popracować indywidualnie, czy skorzystać z pracy grupowej z osobami z podobnymi doświadczeniami? 

To zależy, czego potrzebujemy. Czasem potrzebna jest wręcz interwencja kryzysowa, czasem zaangażowanie psychiatry. Często psychodeliki odkrywają nam coś ważnego o nas samych, co warto włączyć w proces terapii. A czasem potrzebne jest psychologiczne wsparcie w opowiedzeniu i przetrawieniu doświadczenia oraz praca nad wdrożeniem pewnych zmian w życiu, czy myśleniu.

 

Jeśli należysz do osób, które przeszły trudne doświadczenie psychodeliczne i nie możesz sobie z tym poradzić, a ten stan nie mija - skontaktuj się ze specjalistą - psychiatrą, psychoterapeutą. W innych przypadkach kontakt ze specjalistą jest opcjonalny i ma charakter bardziej rozwojowy, może być dużym wsparciem w opracowywaniu doświadczenia.

 

Jeśli chciałbyś stworzyć sobie przestrzeń do integracji, zapraszamy na poświęcone temu spotkanie - dwudniowe warsztaty Uniwersy w Krakowie.