Zobacz warsztaty

Jeśli masz za sobą doświadczenie psychodeliczne i chciałbyś/abyś je lepiej zrozumieć, zapraszamy na nasze warsztaty integracji psychodelicznej.

28 maja 2024

Czy psychodeliki uzależniają?

Ważne jest rozróżnienie uzależnienia na fizyczne i psychiczne.

 

Od praktycznie wszystkiego można uzależnić się psychicznie (zakupy, korzystanie z portali społecznościowych czy praca). A uzależnienia te mogą być mniej lub bardziej szkodliwe.

 

Fizyczne uzależnienie polega natomiast  na występowaniu zmian fizjologicznych w organizmie, które powodują, że osoba uzależniona potrzebuje substancji, żeby funkcjonować normalnie.

 

Alkohol jest przykładem substancji, która może uzależniać na oba sposoby - w sytuacji uzależnienia, alkoholu domaga się zarówno psychika, jak i ciało. Bez niego pojawiają się objawy odstawienne - drżenie mięśni, bóle głowy, nudności. Z czasem też tolerancja na substancję rośnie, co oznacza, że trzeba wypić większą jego ilość, żeby uzyskać taki sam efekt.

 

Psychodeliki uzależniają psychicznie?

 

Liczne badania, jakie prowadzi się nad psychodelikami pokazują, że przynajmniej w sensie fizycznym substancja ta nie ma właściwości uzależniających. Część badaczy wskazuje, że ma ona znikome działanie uzależniające psychicznie. W środowisku naukowym przeważa jednak pogląd, że nie można się od niej uzależnić.

 

Czy psychodeliki mogą pomagać leczyć uzależnienia?

 

Paradoksalnie, wydaje się, że psychodeliki mogą pomagać walczyć z uzależnieniami.

Wykazują wyjątkową skuteczność na polu walki z alkoholizmem. Dowiedziono m.in., że u leczonych wyraźnie spadła ilość dni spędzonych na intensywnym piciu. Badany jest też ich potencjał w leczeniu uzależnienia od nikotyny.